top of page

YİRMİ BEŞ

 

Yazan: Berkay Ateş

Yöneten: Yiğit Sertdemir

Dekor: Ebru Özdemir

Kostüm: Merve Durak

Işık Tasarımı: Yiğit Sertdemir

Efekt Tasarımı: Yiğit Sertdemir

Oyuncular: Emir Çubukçu, Can Kulan,

Berkay Ateş, Melike Tekin

Asistanlar: Cihan Durmaz, Yasin Gültepe,

Yalçın Aydın

Afiş: Christopher Çolak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D22 kurucularından Berkay Ateş’in yazdığı, Türkiye’nin önde gelen oyuncularından ve tiyatro yönetmenlerinden Yiğit Sertdemir’in yönettiği ‘Yirmi Beş’ adlı oyunla birlikte D22, bu kez bir Türkiye gerçeğine işaret ediyor. Farklı etnik gruplara mensup hayatlar, etnisite 

çatışmalarının merkezinde birleşiyor. Heyecanlı, gerilimli, zaman zaman gülümseten yönleriyle Yirmi Beş, insanlığın ortak paydalarını, ortak duygulanmalarla ortaya çıkartarak, ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan etnik kökenler arası çatışma sorununu farklı bir açıdan gözler önüne serip barışçıl bir bakış kazandırıyor.

 

 

Yirmi Beş, 2014 Savaş Dinçel Ödülleri’nde En İyi Yazar Ödülü’nü alarak ismini tiyatro camiasında duyurdu. Yiğit Sertdemir, 14. Direklerarası Seyirci Ödülleri En İyi Efekt Tasarımı Ödülü’ne layık görüldü. Aynı zamanda Berkay Ateş, ‘Yirmi Beş’ teki rolüyle Afife Jale Ödülleri’nde ve Sadri Alışık Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında aday gösterilerek dikkat çekti. 

 

 

Yirmi Beş, Türkiye'de adını duyurmanın yanısıra, Avrupa'daki en önemli tiyatro festivallerinden 'Internationale Maifestspiele Wiesbaden'seçici kurulu ve yine Almanya'daki 'Theatre an der Ruhr' seçici kurulu tarafından izlendi. 2015 yılının Mart ayında An der Ruhr tiyatrosuna turneye giden Yirmi Beş, Almanyalı izleyiciden büyük ilgi gördü.

Berkay Ateş, Can Kulan, Emir Çubukçu, D22, alternatif tiyatrolar, yirmi beş

Oyunlara

Geri Dön

bottom of page