top of page

Penthesilea, Margarita, Io

 

  

Üç dil ve iki kıta arasında, Fransız yönetmen Elizabeth Marie (Strasbourg), oyuncu Rinio Kyriazi (Atina) ve Selin Altıparmak (Paris, İstanbul), müzisyen Cyril Atala (Strazburg) ve sahne tasarımcısı Raffaëlle Bloch (Paris)  eşliğinde, Avrupa'nın tarihsel ve efsanevi geçmişini yeniden keşfe çıkıyor. Yeni bir siyasi ütopyadan yoksun kalmış ve haysiyetli bir şekilde bir arada yaşayabilmenin, iletişim kurabilmenin yollarını, geleceğin yeniden hayalini kurabilmemizi sağlayacak yöntemleri arayan Avrupa'nın geçmişi…

 

Kuzey ve Güney'in, Doğu ve Batı'nın kesiştiği bir yerde, Arnavutluk ve Karabağ arasında hiçbir otoyolun olmadığı, belki de Avrupa'nın içinde bulunduğu çıkmazı simgeleyen bir sınır bölgesi... Ekip, üç kadının hayalini burada kuruyor: Amazonların efsanevi kraliçesi Penthesilea; Zeus'un yollara mahkum ettiği metresi İo; Bielorus yazar Svetlana Alexievitch'in eserinde geçen Sovyetler Birliği'nde yaşamış doktor Margarita. 

 

Hem tarihsel hem efsanevi değeri olan bu üç kadın figürü de, patriyarkal şiddete ve Tarih'in şiddetine maruz kaldılar. Her üçünün de Eski Dünya'nın bugününü ve geçmişini oluşturan temel mitler üzerine bizlere söyleyecekleri var. Tam da bu noktada, Tarih tarafından tuzağa düşürülmüş, var olmaya mahkum bu kadınlar, bir çıkış yolu arıyorlar. 

 

Oyun, Yunan mitlerinden, Antik tragedyalara, Alman romantizminden (Kleist) ve Svetlana Alexievitch'in komünizmin sonununu irdeleyen röportajları topladığı esere (Kızıl Adamın Sonu - La fin de l'homme rouge, Actes sud 2013) uzanan bir yolculuğa çıkarıyor bizi. 

 

Bu metinlerden yola çıkarak sorguladığımız nokta, gündemimizin en çok görmekten kaçtığımız ve en çok acıtan yanı: bugünün Avrupa'sının merkezinde ve sınırlarında gerçekleşen insan ve özellikle de kadın sömürüsü. 

Metinler; Zincire Vurulmuş Prometheus (Eshilos), Penthesilea (Kleist), Kızıl Adamın Sonu (Svetlana Alexievitch)

 

Yönetmen: Elizabeth MARIE (Strasbourg)

Müzik, ses tasarımı, video çalışmaları ve üstyazı: Cyril ALATA (Strasbourg)

Yönetmen Asistanı , kostüm ve aksesuarlar: Raffaëlle BLOCH (Paris)

Oyuncular:

Selin ALTIPARMAK(Bursa, Paris)

Rinio KYRIZI(Athènes)

 

 

Strasbourg Belediyesi, Strasbourg Méditerranée Festivali, Atina KET Tiyatrosu, JTN, Adami, Spedidam ve dostların  desteğiyle. 

Aubervilliers Théâtre de la Commune'ye teşekkürlerimizi sunarız. 

Ana sayfaya

geri dön

bottom of page