top of page

Oyunlarla Yaşayanlar

 

  

 Oğuz Atay’ın  tek oyunu olan “Oyunlarla Yaşayanlar”; oyun-gerçek ikileminden hareketle samimi bir Türk aydınının kendisi ile, yaşadığı kültürle Türkiye’nin modernleşme çabaları ve sonuçları ile yüzleştiği bir düzlemde birey olma mücadelesinin tiyatro sahnesinde ki  samimi bir karşılığıdır.

    Türk toplumunda birey olma serüveninin ne kadar çetin savaşlarla, ne yaralar alınarak kazanılan ya da kaybedilen bir savaş olduğunu tüm eserlerinde gösteren Oğuz Atay emekli tarih öğretmeni Coşkun Ermiş’in “Arkadaşlar ve Gerçekler Tiyatrosu” ile olan ilişkisini, gerçeklik ve oyun üzerinden kurgulayarak oyunun nerede bitip hayatın nerede başladığının belirsizleştiği bir düzlemde kurgular oyununu. 

    Oyunlarla Yaşayanlar Türk Toplumunun modernleşme çabası ile bulunduğu coğrafyanın kültürünü tartışan yapısıyla karşıtlıkların yazılan oyunlarla çözümlenmeye çalışıldığı bir hayatın acıklı güldürüsüdür. 

  Samimi bir dille, samimi duygularla, hepimizin yaşadığı kültürel karmaşayı, evlerimizin içinden tiyatro salonuna taşıyan Oğuz Atay, bireyler üzerinden, oyunlara sığınarak yaşamı çözmeye çalışanların acıklı güldürüsünde, espriyi açıklamadan mizah yaptığı, ironik, tersinlemeli bir anlatımla çağırıyor seyirciyi tiyatroya. 

       Oyunlarla Yaşayanlar   içine  bireyin kendi eleştirisini  koyduğu mizahıyla, hepimizin yaşantısına ve kültürel kodlarına dokunan  hüznüyle, ağlayacak halimize güldüğümüz oyunlarla hayata tutunmaya çalışan insanların hikayesi. Biraz uzaktan seyrettiğimiz kendi hikayemiz  Oyunlarla Yaşayanlar. O zaman  Coşkun Ermiş’in aracılığıyla bir daha:

    “Sevgili seyirciler,bizim ortak zaferimiz bu gelin her zaman böyle yapalım: İnsanlar arasında ki engelleri kaldıralım, bütün oyunları birlikte oynayalım, birlikte seyredelim, kendimize isimler vermeyelim, yaptığımız işlerle var olalım, bunun dışında kalan bütün sahte unvanları, kurumları, insanın kendini üstün bir şey saymasına yol açan düzenleri yok sayalım……..    “             

 

 

Yazan: Oğuz ATAY
Yöneten: Prof. Dr. Erhan TUNA
Oyuncular: Süleyman ATANISEV, Handan BAYINDIR TUNA, Erhan TUNA, Ali SAVAŞÇI, Esin Z. KARAKAYA,Hafize BALKAN, Mine ÖZYAVUZ, Atahan İsmail KESKİN, Şevket ÇEMÇ 
Dekor: Cihan AŞAR 
Işık: Koray Erhan DOĞRUL

Müzik: Çağrı BEKLEN

 

 

 

 

Ana sayfaya

geri dön

bottom of page