top of page

 

SCHWALBE KİTLESİNİ ARIYOR

//

SCHWALBE IS LOOKING FOR CROWDS 

 

 

Hollandalı tiyatro kolektifi Schwalbe fizikselliği uç noktalara taşıyarak enerji dolu, saf ve görsel ifadeye dayanan bir tiyatro yarattıkları fiziksel performanslar yapar. Yedi oyuncu/tiyatro sanatçısından meydana gelen kolektifin bütün üyeleri 2008’de Amsterdam Tiyatro Okulu’nun mim bölümünden mezun oldu.

 

D22’deki atölye çalışması topluluğun yedi üyesinden dördü tarafından yapılacak: Christina Flick, Melih Gençboyacı, Marie Groothof ve Ariadna Rubio Lléo.

 

Atölyenin başlangıç noktasını Schwalbe’nin "Schwalbe is Looking for Crowds (Schwalbe Kitlesini Arıyor) adını taşıyan son performansı oluşturuyor. Bu performans ‘kalabalık’ düşüncesiyle oynayarak bir insanın bireyselliğiyle bir kalabalığın parçası olmak arasındaki karmaşık ilişkiyi ele alıyor.

 

"Schwalbe is Looking for Crowds"da gönüllülerden meydana gelen bir insan kalabalığı bir mekânda bir araya geliyor: Schwalbe belli bir koreografi doğrultusunda kendisiyle birlikte gönüllülerin de koşabildikleri kadar koştukları bir hareket yaratarak toplumun verili bir parçası olan çeşitliliği kutluyor. 

 

D22’deki atölye çerçevesinde Schwalbe bir taraftan bir grup insanın bir mekânda birlikte nasıl hareket ettiğine bakarken, diğer taraftan da grup içerisindeki birey kavramına odaklanmayı arzuluyor.

 

Araştırmada şu soruların peşine düşülecek: Bir kitle içinde nasıl davranırsın? Takip mi edersin isyan mı? Grubun bir parçası gibi mi hissedersin, yoksa bir yabancı gibi mi? Fiziksel olarak bunu nasıl ifade edersin?

 

Bu atölye oyunculuk ve teatral yaratı için bir kaynak olarak beden dilinin gücünü kullanan Schwalbe’nin çalışma yöntemleriyle tanışmak isteyen herkese açıktır.

 

"Schwalbe is Looking for Crowds" Hollanda ve Belçika’da turneye çıktı; Hollanda’da genç kuşak sanatçılar tarafından üretilen en iyi tiyatro yapımı ödülüne layık görüldü.

 

Böylesi bir kitle hareketinin ne kadar uzun süre merak uyandırabileceğine tanık olmak büyüleyici. (Parool ****) | Katmanlı ve etkileyici. (Volkskrant ***) | Bunu deneyimlemeniz lazım! (Theater Newspaper ****)

 

konsept ve uygulama Christina Flick, Melih Gençboyacı, Marie Groothof, Floor van Leeuwen, Kimmy Ligtvoet, Ariadna Rubio Lleó ve Daan Simons | senografi ve teknik Joost Giesken ve Dave Staring | yapım Joost Allema | dramaturji Anoek Nuyens | yapımcı Productiehuis Rotterdam | ortak yapımcılar The Coproducers, Hollandalı yedi tiyatrodan meydana gelen bir kolektif (Theater Frascati, Rotterdamse Schouwburg, Grand Theatre, Theater Kikker, De Toneelschuur, Het Spui Theater, de Verkadefabriek) ve Europeans Middle Western Art Project/EU cultural fund (Avrupa Orta Batısı Sanat Projesi/AB kültür fonu) | sponsorlar Massage in Bedrijf, KNOKKI audio technologies

 

Schwalbe hakkında daha fazla bilgi için: www.schwalbe.nu

 

Bütün performanslar EMWAP Festivali (European Middle West Arts Project/Avrupa Orta Batısı Sanat Projesi)’nin bir parçasıdır. EMWAP Doğu ile Batı arasındaki melez alan üzerine düşünen tiyatro performansları sunar. Bu proje dört partner arasındaki işbirliğinin bir sonucu olarak ortaya çıktı: Platform 0090 (Belçika), Arcola Theatre (İngiltere), Productiehuis Rotterdam (Hollanda) ve Talimhane Tiyatrosu (Türkiye). Festivaldeki diğer performanslar, atölyeler, söyleşi ve tartışmalar hakkında daha fazla bilgi için: www.emwap.eu

 

 

 

Ana sayfaya

geri dön

bottom of page